Pielęgnacja mebli z drewna olejowanego.
Zainwestowałeś w piękne drewniane meble, którymi możesz cieszyć się każdego dnia. Są solidne, eleganckie i świetnie się prezentują. Dla zachowania ich trwałości i dobrej prezencji na dłużej zdecydowałeś się zaimpregnować je poprzez olejowanie, czyli tradycyjną metodę zabezpieczania drewna. Ta metoda jest bardziej ekologiczna od lakierowania i zdecydowanie warta uwagi. Pozostaje tutaj kwestia tego, co z pielęgnacją takich mebli? Co można (i trzeba) robić, a czego zdecydowanie nie? Koniecznie zapoznaj się z kilkoma przydatnymi wskazówkami.
Czyszczenie na co dzień
Podstawową zasadą jest oczywiście oczyszczanie powierzchni z kurzu i bieżących zabrudzeń. W tym celu zalecamy stosowanie wyłącznie wilgotnej ściereczki, najlepiej z delikatnego materiału, na przykład z mikrofibry. Świetnie zbiera kurz, a nie będzie powodowała mikrouszkodzeń. Przecieraj zgodnie z naturalnym kierunkiem ułożenia słojów. Nie szoruj nadmiernie w jednym miejscu i dobrze wykręć ściereczkę z wody.
Największym błędem byłoby stosowanie detergentów do sprzątania. Na olejowane drewno bezwzględnie nie należy ich nakładać. Trzeba uważać również na to, by nie wylać rozpuszczalników (alkoholu, zmywacza do paznokci, terpentyny), a jeśli zdarzy się taki wypadek – jak najszybciej należy je usunąć z powierzchni. Czego jeszcze należy unikać? Oprócz detergentów i rozpuszczalników wystrzegaj się również pozostawiania gorących naczyń, ponieważ mogą pozostawiać trwałe ślady.
Uporczywe plamy
Doskonale wiemy, że zdarzają się plamy, z którymi ściereczka i woda same sobie nie poradzą. Na rynku dostępne są specjalne mydła olejowe do drewnianych mebli, których w ostateczności możesz użyć. Nie tylko czyszczą, ale od razu pozostawiają warstwę ochronną w miejscu, w którym zostały użyte. Warto jednak zapoznać się z instrukcjami dołączonymi do takich preparatów, gdyż bardzo możliwe, że i tak po ich użyciu trzeba będzie wykonać dodatkowe czynności zabezpieczające drewno.
Jeśli na Twoich meblach olejowanych powstały plamy trudne do usunięcia oraz uszkodzenia, zalecamy wykonać regenerację za pomocą środków zalecanych przez producenta. Jeśli nie masz ochoty wykonywać zabiegu sam, oddaj mebel w ręce specjalistów. Możesz być pewien, że doskonale sobie z nimi poradzą bez ryzyka zniszczenia słojów.