Olejowanie drewna – wady i zalety
Nie jest wiedzą tajemną to, że drewno należy odpowiednio konserwować, jeśli ma posłużyć Ci przez długi czas w postaci mebli, parkietu, drzwi i innych elementów wyposażenia domu. Dotychczas najbardziej znanym sposobem na konserwację i zabezpieczenie tego naturalnego materiału przed uszkodzeniem było lakierowanie.
Jednak w ostatnim czasie zapanowały nowe trendy, które promują otaczanie się rzeczami naturalnymi i kreowanie aranżacji inspirowanych naturą. Lepiej stawiać na ekologiczne rozwiązania, przyjazne zdrowiu i środowisku, Dlatego chętniej wraca się do tradycyjnej metody konserwacji drewna, jaką jest olejowanie.
W jaki sposób olejować drewno?
Najlepiej robić to minimum raz na rok celem odświeżenia drewna. Można powierzyć to zadanie profesjonalistom lub wykonać je samodzielnie. Wystarczy dokładnie rozprowadzić olej w ilości zalecanej przez producenta, nadmiar wytrzeć do sucha i poczekać do wyschnięcia. Preparat nakładamy warstwami – każda kolejna musi wyschnąć (min. 12h przed następną warstwą lub kolejnym użytkowaniem blatu)
Zalety olejowania drewna
Przede wszystkim, jest to rozwiązanie ekologiczne, nie zawierające szkodliwych dla zdrowia i środowiska chemikaliów. Zapewnia bardzo naturalne wykończenie, podkreślając naturalny odcień i słoje
Preparat wnika głęboko w drewno, w jego strukturę, doskonale zabezpieczając je przed nasiąkaniem wodą w każdej jego warstwie, a więc i przed rozwojem grzybów i pleśni.
Olej nie tworzy szczelnej warstwy na powierzchni, więc umożliwia odparowywanie wilgoci oraz przepływ powietrza. Dzięki temu taka impregnacja sprawdzi się na przykład na parkiecie drewnianym.
Jego nakładanie jest szybkie oraz nie wymaga szlifowania każdej z warstw – w przeciwieństwie do lakierów.
Wady olejowania drewna
Zarazem zaletą i w zasadzie jedyną wadą jest brak szczelnej warstwy na powierzchni drewna. Przez to jest też mniej odporny na zabrudzenia i wymaga częstszej pielęgnacji.
Warto również zaznaczyć, że zaimpregnowany w ten sposób materiał nie może być już polakierowany, więc nie można zmienić zdania “po fakcie”.
Mimo kilku wad sądzimy, że zalety zdecydowanie przeważają i warto w ten sposób zabezpieczyć materiał.