Meble tapicerowane – na co zwróć uwagę przy zakupie?
Jak w każdym obszarze rzemiosła – produkt produktowi nierówny (lub raczej wyrób, jeśli mówimy tutaj o czymś, co wykonane jest ręcznie). Ta zasada dotyczy również mebli tapicerowanych, które nie bez powodu różnią się od siebie ceną i dostępnością. W niektórych miejscach otrzymamy komplet wypoczynkowy od ręki, a w innych musimy czekać na niego co najmniej miesiąc i zapłacić przysłowiowe “jeszcze raz tyle”, co za gotowe zestawy z marketów. Skąd biorą się te różnice, a przy okazji i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie mebli tapicerowanych? Jesteśmy tutaj, by odpowiedzieć na te pytania!
Jakość materiałów w meblach tapicerowanych
Tak naprawdę od jakości wszystko się zaczyna i na niej się kończy. Ważne jest to, z jakiego drewna zostanie wykonany stelaż. Jest to solidne lite drewno, na przykład dębowe lub bukowe, czy może zwykła płyta – w miejscach niekoniecznie widocznych na pierwszy rzut oka. Być może stelaż będzie też zawierał metalowe elementy w niektórych miejscach dla dodatkowego wzmocnienia.
Warto zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia w kanapach, sofach, fotelach, pufach, siedziskach krzeseł. Jeśli rozkładana kanapa jest kupowana z myślą o stworzenia miejsca do codziennego snu, to lepiej przemyśleć, czy ma być sprężynowa, czy z wypełnieniem piankowym. Postaw na wypełnienie, które będzie komfortowe, ale nie ulegnie po miesiącu odkształceniu się przy częstym i intensywnym użytkowaniu. Rodzaje pianek wypełnieniowych też mogą różnić się jakością.
Tapicerka czyli najważniejszy wybór
Finalnie – materiał obiciowy, czyli kwintesencja mebli tapicerowanych. Nie kieruj się tutaj wyłącznie kwestią estetyki, a koniecznie przemyśl warunki panujące w domu. Czy w domu są zwierzęta, a w szczególności koty? Czy w domu są małe dzieci? Chętnie dbasz o wyposażenie i mógłbyś przecierać je szmatką każdego dnia czy może wolisz coś, co nie wymaga tyle uwagi? W zależności od tych czynników wybierz materiał obiciowy. Pamiętaj, że przy zwierzętach lepiej wybrać tkaninę z której z łatwością usuniesz sierść, a przy dzieciach materiał, który nie chłonie wilgoci i przy szybkiej reakcji można łatwo zetrzeć z niego plamy. Warto zaznaczyć, że nie ma produktów, które się nie niszczą oraz tkanin, które się nie brudzą, wszystko zależy od intensywności codziennego użytkowania oraz warunków panujących w każdym domu.